Z roku na rok uwidacznia się coraz wyższe zapotrzebowanie na pracowników w wielu dziedzinach. Kilka lat temu to pracownik walczył o posadę, aktualnie pracodawcy prześcigają się o dobrych profesjonalistów. Związane jest to m.in. z niżem demograficznym. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na tak zwany outsourcing pracowniczy, który ma na celu uzupełnienie kadry pracowniczej.
outsourcing pracowniczy- parę faktów
Krajowi przedsiębiorcy muszą zderzyć się z wielką zmiennością na tle politycznym i społecznym. Doskonałym sposobem na wypełnienie braków kadrowych jest outsourcing pracowniczy. Działanie to polega na korzystaniu z wiedzy pracowników bez ich zatrudniania. Sprawami wyszukania pracowników i ich selekcji zajmuje się, np. agencja pracy tymczasowej. Jest to opłacalne rozwiązanie ze względu na wiele aspektów. Pracodawca między innymi nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z pracownikiem tymczasowym.Opłaca tylko stawki ustalone z agencją pracy. Wyszukanie pracownika tymczasowego dzięki takiemu rozwiązaniu nie zajmuje cennego czasu kadrowych. Pracownicy zewnętrzni zatrudniani są jedynie wtedy kiedy firma potrzebuje dodatkowej siły roboczej, dzięki czemu zauważa się spore oszczędności. outsourcing pracowniczy wydaje się być jednocześnie atrakcyjny dla osób, które szukają dorywczej pracy oraz pragną posiadać dużą elastyczność w doborze wykonywanych zleceń.
outsourcing pracowniczy – wady
Chociaż zatrudnianie pracowników z zewnątrz, wiąże się z licznymi zaletami, należy pamiętać, że pracownik spoza firmy nie będzie znać zwyczajów istniejących na obszarze danego przedsiębiorstwa. Nie będzie on ponadto znał misji przedsiębiorstwa. Wady outsourcingu pracowniczego są tak nieliczne, iż decyduje się na niego coraz więcej inwestorów Wszystko wskazuje na to, że również w przyszłości ten rodzaj zatrudnienia będzie się rozwijać i zapewniać korzyści pracodawcom i pracownikom.