Przewaga czynów nielegalnych ujętych w teoriach prawa karnego jest ścigana z urzędu, inaczej z posądzenia publicznego. Widz morderstwa powinien okazać się uczciwością ponadto zakomunikować służby o przypuszczeniu popełnienia wyczynu zakazanego.
Odpowiedzialność karna – co to takiego?
W Polskim prawie odpowiedzialności karnej podlegają ledwo przejawy zakazane, które w sytuacji zrobienia przekroczenia są ukazane w dekalogu karnym – przepis nie obowiązuje wstecz. Przestępstwem jest jedynie czyn ustalony w prawie karnym. Jeśli jest inaczej, nie ma mowy o odpowiedzialności karnej.
Etapy postępowania karnego w przypadku popełnienia czynu zabronionego
Gdy doszło do popełnienia przestępstwa, za które grozi odpowiedzialność karna, zaczyna się postępowanie karne.
Wyróżniamy trzy etapy takiego procesu.
Pierwszym etapem postępowania karnego jest postępowanie przygotowawcze. Wtedy to odpowiednie służby badają czy doszło do popełnienia przestępstwa.
Uzgodnienie wymiaru kary za popełnione przestępstwo jest kolejnym etapem postępowania karnego, nazywane postępowaniem sądowym.
Końcowe jest postępowanie wykonawcze, które polega na wykonaniu kary, od razu po obwieszczeniu wymiaru kary.
Prawo do obrońcy w procesie karnym
Dzięki Konstytucji, każdy sądzony posiada prawo do obrony w całym przebiegu karnym. Obrońca z urzędu przysługuje w wypadku, kiedy podejrzany nie ma środków finansowych by zatrudnić obrońcę z wyboru. Podczas postępowania sądowego, podejrzany ma możliwość ubiegania się o obrońcę z urzędu. Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, osoby niewidome, głuchonieme jak również w przypadku, kiedy sąd ma wątpliwość, czy osoba świadomie dokonała czynu zakazanego, należy się adwokat z urzędu. To samo dotyczy osób, u których zaistniała wątpliwość, czy stan psychiczny oskarżonego zezwala na udział w postępowaniu oraz samodzielną obronę. W przypadku poszukiwań obrońcy z wyboru w mieście Łodzi, najlepiej skorzystać z Internetu i wprowadzić w Google: adwokat Lodz, a ofert będzie mnóstwo.