Camino Online

Strona pełan moich myśli

Różności

Trening mentalny – sposób na spełnianie marzeń

We współczesnym sporcie nawet najwięksi zawodnicy nie mogą poprzestać na wyłącznie pracy z trenerami, szkolących ich w sferze fizycznej – zazwyczaj w ich sztabie równie ważne zadanie ma do wykonania trener mentalny. Zobaczmy, co nam może dać i jak przeprowadzić prawidłowy trening mentalny.

Kontrola myśli, zwłaszcza naruszających spokój, uświadamianie motywacji, kontrola skupienia i nabywanie automatyzmu stałych ruchów, elementu kluczowego w konkretnej dyscyplinie sportu – to zadanie, które powinni wykonać psychologowie specjalizujący się w coachingu mentalnym. Do osiągnięcia tych celów służą rozmaite działania, które wykorzystuje się również w sferze nauki czy biznesie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zapoznać się z najistotniejszymi z nich, gdyż mogą przydać się każdemu w najmniej spodziewanych sytuacjach.

Trening mentalny — techniki

Cztery elementarne techniki treningu mentalnego to:

technika wyobrażeniowa

klasyfikacja i gradacja celów

umiejętność rozmowy z samym sobą

relaksacja

Zacznijmy od początku: technika wyobrażeniowa służy do opanowywania nowych ruchów i metod ich wykonywania. Zawodnik materializuje w głowie każdy, nawet najmniejszy fragment ułożenia mięśni: tego, jak stopa układa się i ląduje na korcie, w jaki sposób dłoń zaciska się na rakiecie tenisowej i tak dalej. Takie działania nie zastąpią treningu fizycznego, ale wspierając się wyobraźnią można oswoić się z nowymi nawykami i technikami. Można ją stosować również w nowych miejscach, żeby szybciej do nich przywyknąć.

Podpowiedzi, których udziela trener mentalny, wspierają w wyznaczaniu celów. W sporcie dotyczy to dwóch typów: końcowego rezultatu zawodów lub wyniku meczu, a także tego, co uznamy za zwieńczenie jednostki lub cyklu treningowego. Istotne, żeby ustalić je zgodnie z wytyczną: nie mogą to być życzenia osób z otoczenia zawodnika. Rezultat zawodów zależy od wielu składników, m.in. dyspozycji dnia, warunków atmosferycznych, zbiegów okoliczności, ale nic tak nie motywuje do pokonywania ograniczeń jak świadomość celów, które są ucieleśnieniem największych marzeń.

Rozmowa sportowca z samym sobą, czyli dialog wewnętrzny, to na pierwszy rzut oka pokaz dziwactwa. Ważne jednak, by w „rozmowie” zawrzeć ocenę popełnionych błędów, prawdziwe stany emocjonalne, a także wnioski dotyczące zmiany określonych elementów. Należy również motywować samego siebie.