Camino Online

Strona pełan moich myśli

Różności

Alimenty natychmiastowe – bywa, że są niezbędne

Rozwód współmałżonków w wielu rodzinach staje się początkiem ciężkiego rozdziału, przede wszystkim w sytuacji, gdy mąż i żona mają pod opieką małe dzieci.

Niedługo zaczną funkcjonować tzw. świadczenia natychmiastowe, wiążących się z licznymi korzyściami dla samotnych rodziców.

Natychmiastowe świadczenia alimentacyjne – komu przysługują i jak je uzyskać?

Program przyznawania samotnym rodzicom pieniędzy na utrzymanie i edukację dzieci nosi nazwę alimentów. Jeżeli szukasz prawnika z doświadczeniem, który będzie potrafił wesprzeć Cię w walce o należne alimenty, wystarczy, że wpiszesz w okienku przeglądarki internetowej hasło alimenty Kraków, Gdańsk, Warszawa.
Dzięki temu łatwiejsze będzie odnalezienie odpowiedniej osoby, która zajmie się przygotowywaniem dokumentacji i będzie reprezentował Cię przed sądem, a także doradzi i będzie pomocą w razie ewentualnych problemów.

Wprowadzane reguły związane z alimentami wprowadzają zasadę, na mocy której każdy złożony w sądzie pozew będzie rozpatrywany jak najszybciej, a w sytuacji opóźnień, w terminie nieprzekraczającym 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jest to związane z wydaniem nakazu zapłaty, który też powinien zostać niezwłocznie zrealizowany. Możliwość wnioskowania o alimenty natychmiastowe mają tylko osoby, które jeszcze nie otrzymywały alimentów. Zgodnie z nowymi przepisami świadczenia mają być zasądzane w osobnym trybie, jednak mimo wszystko, niezmiennie można starać się o alimenty na poprzednich zasadach.

Jak wysokie są natychmiastowe świadczenia alimentacyjne?

Wysokość przysługujących świadczeń ma być obliczana przy użyciu specjalnych wzorów, złożonych z liczb określających wysokość aktualnego minimalnego wynagrodzenia oraz ilość dzieci pod opieką.

Przysługująca kwota alimentów ma być odpowiednikiem określonej części ustalonej kwoty przeliczeniowej. Wspomnianą kwotą przeliczeniową będzie określana dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę za następny rok podzielona na pół oraz dodatkowo przez współczynnik dzietności z ubiegłego roku.

Wypłata środków z funduszu alimentacyjnego na dzieci jest tożsame z przeprowadzeniem postępowania nakazowego alimentacyjnego. Tutaj wspomniane czynności sądowe rozpoczną się dopiero po złożeniu pozwu do sądu wzbogaconego o obowiązkowe oświadczenie powoda albo jego reprezentanta. Aby rozpocząć postępowanie w sprawie przyznania alimentów, konieczne jest także udostępnienie sądowi kilku niezbędnych informacji, czyli wysokości dochodów, kosztów ponoszonych na utrzymanie oraz ilości dzieci będących pod opieką. Wraz ze wszystkimi tymi informacjami potrzebny będzie również dokument , który potwierdzi, że jednocześnie z postępowaniem alimentacyjnym nie toczy się sprawa o rozwód czy też sprawa o separację.