Camino Online

Strona pełan moich myśli

Dom

W jaki sposób zaplanować łazienkę przeznaczoną dla inwalidów?

Logistyczne przyszykowanie mieszkania dostosowanego do osoby niepełnosprawnej to kluczowa kwestia. Nie tylko przyczynia się do poprawy jej samopoczucia, ale również umożliwia jej wykonywanie czynności higienicznych bez niczyjej opieki. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych należą do standardu, ale co jeszcze należy uwzględnić podczas przygotowywania takiej łazienki?

Planowanie łazienki dla osoby na wózku inwalidzkim – czołowe podpowiedzi?

W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni w trakcie zmiany pozycji, co umożliwi samowystarczalność w trakcie czynności higienicznych. Stanowi to bardzo duże znaczenie w życiu osób niepełnosprawnych oraz starszych, gdyż zapewnia im zachowanie intymności i poczucia godności. W toalecie nie mogą występować żadne progi, dzięki czemu znacząco redukuje się ryzyko potknięcia, a poruszanie się staje się bardziej swobodne. Ponadto drzwi mają posiadać większą szerokość, aby zmieścił się przez nie wózek inwalidzki. Natomiast armatura powinna być umieszczona na dogodnej wysokości, czyli tak, by osoba niepełnosprawna była w stanie jej dosięgnąć (jest to odległość przeważnie pomiędzy 46 cm a 50 cm od kafelków). Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są równie znaczące i powinny znajdować się w prysznicu bądź przy wannie tudzież obok zlewu. Zalecana jest instalacja specjalnej baterii, gdzie prysznic znajduje się w narożniku i pomyślenie o ławce nawannowej umożliwiającej dokładne umycie całego ciała.

Jakie wymiary powinna mieć toaleta dedykowana osobie niepełnosprawnej?

Toaleta przeznaczona do użytku osoby z ograniczoną sprawnością warto by była wyekwipowana dedykowane akcesoria i sprzęt, aczkolwiek odpowiednie rozmieszczenie będzie najważniejsze. Biorąc pod uwagę wielkość wózka inwalidzkiego, należy zostawić przynajmniej kwadrat o boku 150cm. W ten sposób otrzymuje się możliwość bezproblemowego manewrowania, widzimy zatem, że najważniejsze by łazienka była przede wszystkim
rozległa, będzie to często stanowić przeszkodę w przypadku pomieszczeń sanitarnych w blokach z wielkiej płyty – takie pomieszczenia mają zazwyczaj wymiary o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych. W omawianej sytuacji najlepiej wybrać kilka rozwiązań technicznych, chociażby złączyć łazienkę i ubikację, i w ten sposób wyłonić większą przestrzeń a tym samym uniknąć problemów podczas korzystania z niej.

Łazienkę dobrze wyposażyć w prysznic a najlepiej także w obszerną wannę o wymiarach od 150 do 170 cm długości (najczęstszym wyborem jest wariant wielkości 160cmx100cm). Wanna zalecana jest zwykle przez lekarzy, z tego powodu, że przekłada się na poprawę kondycji psychofizycznej osoby niepełnosprawnej, a zatem jeśli macie do tego miejsce – to rozwiązanie dobrze byłoby wziąć pod uwagę już na wstępie. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny być zlokalizowane niedaleko wanny, dzięki czemu osoba z niepełnosprawnością nie ma przeszkód z wejściem do niej (siła rąk umożliwia podniesie się). W kwestii prysznica warto rozważyć model ścianki prysznicowej. Jest to kabina , która znajduje się bezpośrednio na podłodze.