Przy przeznaczeniu dla osób niepełnosprawnych pomieszczeniom sanitarnym musimy postawić pewne wymagania. Takie osoby wymagają szerokiego wejścia, zwiększonej powierzchni na manewrowanie wózkiem, zainstalowania muszli klozetowej i co najmniej jednej umywalki dla lokatorów. Liczy się jeszcze dodanie uchwytów i dodatkowych akcesoriów pozwalającym użytkownikom z ograniczeniami ruchu na ułatwione korzystanie z łazienki.
Jakie jest najczęstsze wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych?
Oto elementarne rodzaje klasyfikowania wyposażenia łazienki dla niepełnosprawnych:
• Według układu – poręcze dla niepełnosprawnych proste, łukowe i kątowe, uzupełnione o siedziska prysznicowe, siedziska i taborety łazienkowe
• Przekrój rur – 200-350 mm.
• Tworzywo – stal nierdzewna, węglowa lub alternatywne tworzywa, np. aluminium
• Barwa i stylistyka – faktura stali polerowana lub bez połysku, malowana na biało lub w mniejszym stopniu na pozostałe odcienie
Poręcze dla niepełnosprawnych – duży wybór
Wśród poręczy dla osób niepełnosprawnych wyróżnia się:
Poręcze proste
Najczęściej wykorzystywane, niedrogie uchwyty proste okazują się najpopularniejszymi uchwytami dla niepełnosprawnych. Stanowią chętnie wybieraną grupę rozwiązań przy projektowaniu lokalu dla lokatorów wymagających specjalnych rozwiązań. Różne strefy w łazience nadają się do ich montażu – równie dobrze odnajdą się przy prysznicu, zlewie, wannie czy obok toalety. Najczęściej takie poręcze dla niepełnosprawnych na długość mieszczą się pomiędzy 30 i 80 cm, a potem 160 cm z dodatkową podporą. Kierunek montażu prostych poręczy dla osoby na wózku jest obojętny – poziomo lub pionowo.
Poręcze łukowe
Posiadają rozchodzący się kształt regularnego łuku. Na ścianie czy podłodze – poręcze łukowe można zamontować na każdym z tych miejsc. Niezależne od wyboru miejsca wszędzie pasuje łuk uchylny. To znakomite rozwiązanie w przypadku konieczności wykonywania manewrów wózkiem. Stałe poręcze przydają się przy zlewie, a przy ubikacji montuje się wersje uchylne. Jeżeli gdzieś stwierdzimy uchybienia w strukturze ściany, należy zamontować tam poręcze dla niepełnosprawnych łukowe uchylne. Usytuowanie przy WC zapewnia opcję podniesienia poręczy, dzięki czemu osoba na wózku otrzymuje zwiększone możliwości wykręcania.
Uchwyty umywalkowe
Są dedykowane właśnie do wspomagania osoby niepełnosprawnej w tym miejscu pomieszczeń sanitarnych. Umieszcza się je po obu stronach zlewu, z tym że rozróżnia się tu prawą i lewą stronę.
Uchwyty kątowe
Cechują się gięciem rury w różnych kierunkach, przeważnie pod kątem prostym. Mocuje się je w rozmaitej lokalizacji, zależnie od potrzeb. W ścienno-podłogowych, wannowo-prysznicowych i do wc mamy do czynienia z wersjami prawo- i lewostronną. Katalog uzupełnia poręcz prysznicowa z wszechstronnym montowaniem z prawej lub lewej odmianie.