Camino Online

Strona pełan moich myśli

Dom

Co zrobić z pustą działką?

Często marzymy o tym, aby mieć własną działkę, nic dziwnego, gdyż odrobina spokoju to naturalna potrzeba każdego człowieka. Bywa, że po realizacji naszego marzenia, nie mamy koncepcji jak zgodnie z naszymi potrzebami wykorzystać teren, który mamy do dyspozycji.

Co można zrobić, aby dobrze wykorzystać pustą przestrzeń na działce

Kwestię wykorzystania terenu działki opłaca się dobrze przemyśleć, aby nasze koncepcje nie okazały się ostatecznie kompletnie chybione czy też totalnie nieodpowiednie. Dobrym pomysłem jest niewątpliwie zorganizowanie na naszej działce ogródka. Może to być zarówno ogródek z kwiatami, jak i ogródek warzywny czy owocowy. Dla mieszczuchów smak samodzielnie wyhodowanych jarzyn jest bezdyskusyjnie nieprześcigniony a także bezkonkurencyjny. W przypadku, gdy posiadamy działkę poza miastem, warto z tego mądrze skorzystać. Wyhodowanie własnych dyń i kalarepy przyniesie nam wiele korzyści. Zdecydujmy się na to, a będziemy mogli rozkoszować się wybornym aromatem, znacznie lepszym od tego typowego dla towarów nabytych w hipermarkecie. Uprawa roślin to godny rozważenia pomysł również jeżeli poszukujemy nowego zajęcia – ogrodnictwo sprawia wszak dużo przyjemności. Jeśli dysponujemy ogródkiem, to przyda nam się magazyn na narzędzia. Bardzo łatwo zrobić go z naturalnego materiału, najlepiej z drewna. Z analogicznego surowca bez trudu można skonstruować także altankę, która doskonale urozmaici teren naszej działki. W altance możemy spokojnie odpocząć z naszą rodziną albo z przyjaciółmi – w takich okolicznościach przyjemnie będzie spędzić długi weekend. Za sprawą altanki nie zaskoczą nas nagłe zmiany pogody – ulewny deszcz nie przeszkodzi naszej imprezie.

Prawne ramy budowy domu bez pozwolenia

Niegłupim zamysłem bywa również zbudowanie ogrodowego domku. Jeśli chcemy to zrobić szybko i bez zbędnych formalności, trzeba poszukać informacji w Internecie, w jakich okolicznościach można stawiać domki bez pozwolenia. Typowy dom mieszkalny wiąże się niestety z koniecznością uzyskania specjalnego pozwolenia na jego wybudowanie. Osoby posiadające działkę decydują się jednak najczęściej na taki rodzaj zabudowy, który nie wymaga czasochłonnych formalności. Domki bez pozwolenia wolno jednak stawiać tylko w ściśle określonych przypadkach uregulowanych stosownymi przepisami. Pamiętajmy, że może chodzić tylko o domek parterowy oraz wolnostojący. Istotny jest też wymóg stanowiący, iż nasz budynek może mieć powierzchnię nie przekraczającą limitu 35 m2. Co więcej, domki bez pozwolenia muszą spełniąć także limity dotyczące ilości stawianych tego typu konstrukcji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na każde 500 m2 powierzchni działki może przypadać maksymalnie jedna budowla stawiana bez zezwolenia, dlatego np. na działce o powierzchni 1200 m2 postawimy nie więcej niż dwa takie domki.