Camino Online

Strona pełan moich myśli

Dom

Pomoce dla osób niepełnosprawnych. Jak przygotować dom?

Osoba niepełnosprawna często musi mieć nowoczesne udogodnienia, aby zostać samowystarczalną i móc swobodnie żyć. Wychodząc poza mieszkanie czasem zabiera najbardziej potrzebne, podstawowe rzeczy, które zazwyczaj nie mogą zapewnić stuprocentowego bezpieczeństwa. Jak usprawnić mieszkanie, by zostało miejscem, w którym będzie można czuć się bezpiecznie?

Projekt miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Na co dzień nie wiemy, jak bardzo nieznacznie poszerzone przejście, dopasowane stopnie na schodach, a zwłaszcza włączniki na niestandardowej wysokości ułatwiają codzienność. Na etapie budowy oraz projektu można przesunąć drzwi, po to żeby w prosty sposób wygodniej dostawić podjazd dla wózków, albo zmienić kilka pokoi tworząc łatwą do poruszania się powierzchnię. Duże i otwarte miejsce to dużo mniej przeszkód do ominięcia przy przemieszczaniu się, co za tym idzie więcej swobody przy jeżdżeniu wózkiem czy chodzikiem. Wszystkie meble mogą być niższej wysokości niż standardowe w sklepach meblarskich, a brodzik na samym początku możemy montować w taki sposób, by osoba mająca trudności w poruszaniu się mogła się swobodnie wykąpać. Dostępne są także elementy wyposażenia pomagające takiej osobie w codzienności, i które klimatycznie będziemy mogli dołożyć do projektu wnętrza, tak aby na pierwszy rzut oka wyglądało, jak całkowicie nowoczesne mieszkanie.

Stołek pod prysznic oraz barierka – bezpieczeństwo pod prysznicem.

Osoba niepełnosprawna, a czasem nawet chwilowo niepełnosprawna (ze względu na operację bądź kontuzje) bardzo często potrzebuje jakiejś pomocy. To naturalne, że osoba niepełnosprawna chciałaby asysty również w łazience, ale tak po prawdzie powiedzmy szczerze – jak dużo z nas nie czuje się naturalnie, w momencie w którym ktoś idzie z podopiecznym do łazienki. Tego typu wyjścia zazwyczaj dotyczą najbardziej intymnych miejsc. To bardzo znaczące, aby osoba niepełnosprawna mogła załatwić się i wziąć prysznic samodzielnie. Nawet osoba stale poruszająca się na wózku, ale mająca optymalnie przystosowany stołek pod prysznic, drążek do przytrzymania się oraz płytki brodzik może radzić sobie samodzielnie. Całkiem proste gadżety, jak stołek pod prysznic bądź poręcze, przydadzą się nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale też osobom w podeszłym wieku czy kobietom ciężarnym. Zapewniają bezpieczeństwo, umożliwiają usprawnić swobodne siadanie i wstawanie. Dają możliwość umycia włosów lub schylenia się w swobodnej pozycji do stóp.

Miejsce do spania osoby niepełnosprawnej

Sypialnia powinna być miejscem, które utożsamiamy przede wszystkim ze spaniem. Dobrze byłoby by łóżko było przystosowane do wymogów osoby niepełnosprawnej, po to by także za dnia, przy nieobecności opiekuna, potrzebujący mógł się samodzielnie komfortowo położyć oraz odpocząć. Można zakupić łóżko z całkowitą regulacją za pomocą poręcznego pilota. Warto pamiętać, iż osoba niepełnosprawna będzie miała trudność, by komfortowo ustawić sobie poduszkę czy wałek pod nogami. Segmentowa regulacja daje możliwość podniesienia i opuszczenia jakiejkolwiek części ciała. Do tego, w sytuacji osoby żyjącej na wózku, góra łóżka powinna znajdować się na wysokości siedziska wózka. Dzięki temu niepełnosprawny samodzielnie może z łatwością przesiąść się z wózka do łóżka oraz w drugą stronę.