Camino Online

Strona pełan moich myśli

Rodzina

Porada prawnika i psychologa za darmo – jak je znaleźć?

Gdy przytrafiają się kłopoty, nie powinniśmy z poszukiwaniem pomocy. Ta zasada powinna działać wówczas, gdy potrzebna będzie pomoc prawnicza, co przeważnie powiązane jest również z potrzebą interwencji psychologa. Gdzie można się zwrócić, gdy wpadniemy w podobne kłopoty?

Potrzebne pomoc zagwarantuje Niebieska Linia – telefon zaufania

Rozwiązaniem problemów – przynajmniej na pierwszy ogień – będzie zainicjowany specjalnie w tym celu punkt interwencyjny Niebieskiej Linii. Został on zainicjowany przede wszystkim po to, byśmy w nagłej potrzebie, nie wiedząc, jak trzeba postąpić, zatelefonowali pod numer 116 123. Jest to tzw. telefon kryzysowy Niebieskiej Linii. Nie zawadzi zachować gdzieś tych informacji, a także kolejnych cyfr 800 120 002. Po ich wybraniu połączymy się porozmawiać kwestię w rozmowie z dyżurną załogą, która jest kompetentna, by odpowiednio pokierować i pomóc w optymalny sposób. To rozwiązanie służy przede wszystkim ofiarom przemocy domowej, która zawsze będzie wielkim osobistym dramatem. Dzwoniąc pod któryś z tych kontaktów niewątpliwie trafimy na wsparcie psychologiczne, a fachowcy powiedzą nam, jakie kroki prawne należy przedsięwziąć, jeśli te informacje są nam konieczne.

Bezpłatne porady prawne w każdym powiecie

Od 1 stycznia 2019 roku w całej Polsce mamy wiele punktów z bezpłatną pomocą prawną. To zupełnie fachowa pomoc wykwalifikowanych prawników, którzy nie wystawią nam rachunku za poradę. Zazwyczaj gdy jesteśmy w potrzasku i mamy wątpliwości, które chcielibyśmy skonsultować z prawnikiem, najlepiej jest wprowadzić w okno przeglądarki odpowiednią frazę (koniecznie z nazwą naszej miejscowości, np. „adwokat sprawy rodzinne łódź „), gdzie czeka na nas grono fachowców z wiedzą o tym, jak pomóc nam w naszej skomplikowanej sytuacji. W grę wchodzą również informacje z pierwszej ręki o tym, kto i gdzie obsługuje najbliższy bezpłatny punkt opieki adwokackiej, gdybyśmy właśnie mieli trudności z uregulowaniem należności za świadczone porady. Warto pamiętać, że jeżeli nie starcza nam pieniędzy, dostaniemy obrońcę z urzędu.

Konsultacja psychologiczna przez Internet

Gdy nie chcemy korzystać z pomocy Niebieskiej Linii, warto spróbować konsultacji psychologicznej w sieci. To rzecz bardziej nieco złożona, jako że u nas takie serwisy nie osiągnęły jeszcze wielkiego zainteresowania – ale te z zagranicy posiadają funkcję tzw. słuchacza, który mówi po polsku. Chociaż nie muszą to być adepci psychologii, to wysłuchają nas. Metodą na skorzystanie z nieodpłatnej pomocy psychologa jest konsultacja u lekarza rodzinnego, który może wystawić odpowiednie skierowanie.